Jalostustoimikunta tiedottaa

1.8.2014 Muistattehan, että ruumiinavauskuluja korvataan edelleen!

Vuonna 2014 yhdistys tukee muiden kuin onnettomuuden takia nuorehkoina kuolleiden kooikerhondjien ruumiinavausten ja -lausuntojen sekä näytteidenoton ja lähettämiskulujen kustannusten korvaamista. Ehdot korvauksen saamiseen ovat:

  • kyseinen kooikerhondje on rekisteröity Kennelliiton rotukoirarekisteriin (FIN, FI, EJ)
  • koiraa hoitaneen eläinlääkärin diagnoosin mukaan kuolinsyy on jokin muu kuin onnettomuus
  • koira on ollut kuollessaan alle 7-vuotias
  • kuolinsyy on julkinen ja sen saa julkaista yhdistyksen nettisivuilla sekä rodun Clubregisterissä
  • koirasta saa luovuttaa tietoja, ottaa näytteitä ja lähettää ruumiinavauslausunnon Utrechtin yliopistoon kooikerhondjen terveyttä edistävään tieteelliseen tutkimukseen
  • korvaushakemuksessa esitetään koiran virallinen nimi ja rekisterinumero, omistajan yhteystiedot ja tilinumero sekä liitteenä kuitti maksuista, kopio eläinlääkärin diagnoosista ja ruumiiinavauslausunnosta
  • korvaushakemus osoitetaan yhdistyksen sihteerille
  • korvauksia ei makseta ulkomaille
  • korvauksen saaminen ei edellytä yhdistyksen jäsenyyttä.

 

8.2.2014 Vuoden pituisen siirtymäkauden jälkeen enm:n jalostusohje on nyt tullut voimaan. Jalostuksen tavoiteohjelman vaatimukset täyttääkseen yhdistelmältä edellytetään, että vähintään toinen koira on testattu enm-vapaaksi. Tarkoitus ei ole sulkea enm-kantajia jalostuksesta, vaan estää sairaiden koirien syntyminen.

Hollannin rotuyhdistyksen nettisivuilla on analyysin ajankohdista kerrottu, että analyysit tehdään kootusti enää neljä kertaa tämän vuoden aikana, koska tammikuun testit on jo tehty. Seuraavat testit tehdään maalis- kesä- syys- ja marraskuussa ja koska verien pitää olla lähetettynä Hollantiin viimeistään pari viikkoa ennen testiä, on nyt helmikuun alkupuolella erinomainen aika ottaa verinäyte ja lähettää se Hollantiin! Lähetekaavake näytteenottoohjeineen löytyy *VHNK:n sivuilta*.

 

9.11.2013 Lisätty videolinkki polymyosiitin (monilihastulehdus) kuvaukseen sivulle Kooikerhondje > Sairaudet

 

7.10.2013 Hollannista saatu päivitetty tieto enm- ja vwd-tutkimusten hinnoista:
ENM- ja vWD-testit yhdessä: 106 euroa ei-VHNK:n jäsenille, 96 euroa VHNK:n jäsenille
Vain joko ENM- tai vWD-testi: 70 euroa ei-VHNK:n jäsenille, 63 euroa VHNK:n jäsenille
ENM-testi, jos DNA-verinäyte on jo lähetetty Utrechtiin aiemmin esim. vWD-tutkimuksen yhteydessä: 59 euroa ei-VHNK:n jäsenille; 52 euroa VHNK:n jäsenille

Luotu: 08.02.2014 16:47