Pentuneuvonta

 

Suomen Kooikerhondje ry:n pentuvälitykseen otetaan kaikki Suomen Kennelliiton koirarekisteriin rekisteröitävät kooikerhondjepentueet, jotka kasvattaja ilmoittaa yhdistyksen pentuvälittäjän kautta listalle. Kaikki suunnitelmat, astutukset ja syntyneeksi ilmoitetut pentueet ovat listalla. Kysyjät voivat tiedustella llisätietoja pentueista lisää suoraan kasvattajiltaYhdistys ei vastaa pentuvälityslistalla olevista pentueista/astutuksista, vaan kasvattaja vastaa itse omasta kasvatustyöstään ja pentueistaan. Kysyjiä suositellaan ottamaan yhteyttä myös rodun harrastajiin, jos rotuun tutustuminen kiinnostaa. Listalla olevat harrastajat esittelevät rotua mielellään. 

Jokaisen ilmoitetun pentueen kohdalla kerrotaan, täyttääkö yhdistelmä jalostuksen tavoiteohjelman vaatimukset. Jos vaatimukset eivät täyty, ilmoituksessa kerrotaan syy siihen. Ilmoituksessa mainitaan myös, jos kasvattaja ei ole tehnyt jalostustiedustelua ennen astutusta. Koiran nimeä klikkaamalla pääset tarkastelemaan koiran tietoja (sukutaulu, terveystiedot, harrastustulokset, sisarus- ja jälkeläistiedot) Kennelliiton jalostustietojärjestelmässä.

Suomen Kooikerhondje ry:n pentueneuvonta -sivulla julkaistaan vain yhdistyksen jäsenten ilmoittamat pentueet.

Yhdistyksen pentuvälittäjä on Hanna Parkkola ja häneen saat yhteyden pentuvalitys@kooikerhondje.fi sähköpostilla. 

Jos haluat tarjota kodin uutta omistajaa etsivälle kooikerhondjelle, aikuisvälityksestä näet uutta kotia etsivät koirat.

Voimassa olevat jalostusohjeet löytyvät täältä.

Ilmoita pentuesuunnitelmasi, astutukset sekä syntyneet pentueet osoitteeseen monica.suorsa (at) gmail.com.

 

Kooikerhondjen pentuja


SYNTYNEET 

1.6.2022   4 urosta ja 1 narttu

Yhteydenotot; miia.nupponen (at) gmail.com

 
  Narttu Uros
Nimi Cavalriina’s Marla Mirella Roosnell Hamamelis
Silmätutkimustulos OK (6/2020) OK (9/2020)
Polvitutkimustulos 0/0 0/0
Lonkkatutkimustulos  A/A A/A
von Willebrand (vWd) vWd-vapaa vWd-vapaa
ENM-testitulos ENM-vapaa ENM-vapaa

Yhdistelmä ei täytä tavoiteohjelman vaatimuksia, nartulta puuttuu yli 15 kk ikäisenä saatu näyttelytulos.

 

 ASTUTETTU  

Ei astutettuja narttuja tällä hetkellä.

 

PENTUSUUNNITELMIA

Kennel Rubydrop’s (kesä 2022)

Last Updated: Monday, 13 June 2022 21:37